Co obejmuje chirurgia górna dla osób transpłciowych?

Laura, Mama która przetestowała CicaLux na swojej 3-letniej bliznie po cesarskim cięciu

Kiedy dana osoba identyfikuje się z płcią inną niż ta, z którą się urodziła, nazywa się to dysmorfią płciową. Większość osób transpłciowych rozpocznie swoją podróż do zmiany płci, z którą się identyfikują, korzystając z poradnictwa i terapii hormonalnej. Terapia hormonalna pomoże zarówno sfeminizować, jak i zmaskulinizować anatomię i rysy twarzy osoby transpłciowej. Osoby transpłciowe z płci męskiej na żeńską (MTF) identyfikują się jako kobiety, a osoby transpłciowe z płci żeńskiej na męskie (FTM) identyfikują się jako mężczyźni. Gdy terapia hormonalna nie przyniosła pożądanej zmiany, osoby transpłciowe mogą zdecydować się na zabieg chirurgiczny w celu zmiany ich anatomii.

Chirurgia MTF i FTM

Najlepsze operacje są poszukiwane przez osoby MTF i FTM, które chcą fizycznie wyglądać bardziej jak płeć, z którą się identyfikują. Operacja górna MTF to zabieg powiększania piersi. Zwykle wykonuje się to za pomocą implantów piersi, chociaż transfer tłuszczu, zwany również autologicznym przeszczepem tłuszczu, jest wybierany przez osoby, które nie chcą mieć implantów piersi.

Górna operacja FTM jest również określana jako mastektomia transpłciowa lub po prostu podwójna mastektomia i polega na usunięciu tkanki piersi i nadmiaru skóry w celu stworzenia płaskiej, męskiej klatki piersiowej. Operacja górna powinna być zawsze wykonywana przez chirurga plastycznego lub chirurga, który ma historię specjalnego przeszkolenia i doświadczenie w wykonywaniu operacji odgórnych dla osób transpłciowych.

Blizny z chirurgii górnej transpłciowych

Jak w przypadku każdej operacji, blizny są nieuniknione. Wykazano, że dbanie o siebie i blizny po nacięciach poprzez noszenie odzieży uciskowej pomaga zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć widoczność blizn. Zabiegi na blizny mogą również przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu blizn poprzez wspomaganie procesu gojenia. Na rynku dostępne są różne metody leczenia blizn, w tym miejscowe żele silikonowe i arkusze żelu silikonowego.

 

 

Mastektomia transpłciowa 

Zabieg z podwójnym nacięciem na górze – ta metoda jest często polecana osobom z większym biustem, zwykle w rozmiarze miseczki C i wyższym. Gdy piersi mają określony rozmiar, będzie to oznaczać bardziej ograniczone możliwości wyboru, a zalecanym zabiegiem chirurgicznym będzie prawdopodobnie obustronna mastektomia z przeszczepem brodawki sutkowej. Obejmuje to 2 nacięcia, które mogą być zakrzywione lub proste i znajdują się powyżej i poniżej mięśnia piersiowego. Sutki są usuwane i repozycjonowane po wycięciu odpowiedniej tkanki piersi. Ta procedura często powoduje zmniejszenie czucia sutków i ma wyższy czynnik ryzyka, ponieważ sutki mogą nie przetrwać przeszczepu, a ryzyko infekcji jest również większe. W razie potrzeby tę procedurę można również wykonać bez zmiany położenia brodawek sutkowych.

 

Operacja odwróconego T topu – To kolejna opcja zalecana osobom ze znaczną ilością tkanki piersi i nadmiarem skóry, które obawiają się utraty czucia brodawki. Podobnie jak w przypadku chirurgii górnej z podwójnym nacięciem, 2 nacięcia znajdują się powyżej i poniżej mięśnia piersiowego. Kolejne cięcie wykonuje się wokół krawędzi otoczki, a czwarte cięcie wykonuje się pionowo między dolną częścią otoczki a dolną blizną poniżej mięśnia piersiowego. W razie potrzeby otoczkę można zmniejszyć, a ponieważ sutki nie są usuwane, czucie jest zwykle utrzymywane.

 

Operacja górna okołozębowa – ta opcja nacięcia jest zwykle oferowana osobom z mniejszym biustem, zwykle w rozmiarze miseczki A i B o wysokiej elastyczności skóry. Pierwsze nacięcie znajduje się wokół zewnętrznej krawędzi otoczki, drugie nacięcie znajduje się w większym okręgu nieco dalej. Następnie usuwa się tkankę piersiową i wycina skórę między otoczką a drugim kołem. Skóra jest ponownie przyszyta do krawędzi otoczki, którą można również zmniejszyć w razie potrzeby. Po wygojeniu blizna powinna być trudna do wykrycia, a czucie brodawki nie powinno mieć wpływu.

 

Chirurgia dziurki od klucza – ta metoda jest odpowiednia tylko dla osób z bardzo małą tkanką piersi i wysoką elastycznością skóry. Tylko jedno nacięcie wykonuje się półokręgiem wokół dolnej części otoczki. Liposukcja służy do usunięcia nadmiaru tkanki piersi, a półokrąg skóry może zostać wycięty przed ponownym przyszyciem krawędzi otoczki do skóry. Ta metoda jest również określana jako chirurgia bezbliznowa, ponieważ zagojona blizna będzie trudna do wykrycia, a uczucie sutków powinno pozostać takie samo. Optymalnym rezultatem wszystkich operacji na górze FTM powinna być ładnie wyprofilowana męska klatka piersiowa z sutkami, które znajdują się w przyjemnej pozycji.

 

 

Powiększanie piersi transpłciowych MTF za pomocą implantów piersi

Kobiety transpłciowe częściej niż często pragną piersi, terapia hormonalna może pomóc w rozwoju małych piersi, jednak większość kobiet transpłciowych nie jest zadowolona z ich ogólnego rozmiaru i kształtu. Aby uzyskać pełniejszy biust i większy dekolt, implanty piersi mogą być używane do powiększania piersi, które się rozwinęły. Implanty piersi mogą być również wszczepiane kobietom transpłciowym, które nie zdecydowały się na terapię hormonalną, chociaż wyniki mogą wyglądać mniej naturalnie. Inną opcją jest posiadanie ekspanderów tkankowych, które można stopniowo wypełniać solą fizjologiczną w celu zwiększenia ich rozmiaru i albo uszczelniać po osiągnięciu pożądanego rozmiaru i pozostawieniu na miejscu, albo zastąpić drugim zabiegiem silikonowymi implantami piersi. Gdy implanty piersi nie są pożądane, możliwe jest zwiększenie rozmiaru piersi i poprawienie kształtu za pomocą transferu tłuszczu, znanego również jako autologiczny przeszczep tłuszczu lub autologiczne powiększanie piersi.

 

Opcje umieszczenia implantu piersi

Umieszczenie podmięśniowe – Wielu chirurgów woli korzystać z tej opcji umieszczania ze względu na dodatkową warstwę osłony, jaką mięsień piersiowy zapewnia nad implantem piersi. Ta opcja umieszczenia wiąże się również z niższymi wskaźnikami przykurczu torebki (nadmierne pogrubienie i zaciśnięcie torebki tkanki bliznowatej, która tworzy się wokół implantu piersi).

Umieszczanie w dwóch płaszczyznach — ta opcja jest również stosowana, gdy tkanka piersi jest wystarczająca, aby pokryć dolny biegun (część) implantu. Ponieważ tylko górna część implantu piersi jest pokryta przez mięsień piersiowy, kształt piersi będzie wyglądał bardziej naturalnie, a implanty będą miały większy ruch, a piersi mogą być również bardziej miękkie.

Umieszczanie podgruczołowe – ta metoda umieszczania jest możliwa tylko wtedy, gdy tkanka piersi jest wystarczająca, aby pokryć cały implant. W takim przypadku to umieszczenie jest mniej bolesne i często uważa się, że zapewnia najbardziej naturalny kształt piersi, chyba że nie jest to pożądane. Piersi mogą również wydawać się bardziej miękkie niż w przypadku opcji podmięśniowej i podwójnej pozycji.

Opcje nacięcia piersi

Nacięcie podpiersiowe (naturalna fałda) — zakrzywione nacięcie wykonuje się w fałdzie podpiersiowej. Ta opcja ułatwia wszystkie opcje umieszczania, ponieważ zapewnia najlepszy dostęp i jest często preferowana przez chirurgów ze względu na niższe wskaźniki infekcji i skurczów torebki.

Nacięcie okołozębowe (sutki) — ta opcja może być oferowana, jeśli kształt piersi, który ukształtował się po terapii hormonalnej, jest ogólnie akceptowalny. Wykonuje się nacięcie w dolnej, zewnętrznej krawędzi otoczki i implant wprowadza się przez szczelinę.

Nacięcie przez pachę (pod pachami) – jest to najmniej preferowana opcja ze względu na wyższy wskaźnik infekcji i ograniczony dostęp. Piersi, które rozwinęły się po terapii hormonalnej, muszą mieć rozsądny rozmiar i kształt, aby zapewnić zadowalający efekt.

 

Opcje implantów piersi

Implanty piersi są dostępne w zagadkowych możliwościach wyboru różnych kształtów, objętości i profili, a także różnych opcji wypełnienia. Twój chirurg powinien być w stanie zalecić kształt, objętość cc i profil implantów piersi, które zapewnią Ci pożądany efekt.

Zarówno implanty piersi wypełnione silikonem, jak i wypełnione solą fizjologiczną mają zewnętrzną powłokę silikonową i występują zarówno w kształtach anatomicznych, jak i nieanatomicznych, z profilami od niskiego do bardzo wysokiego (w zależności od producenta mogą być również dostępne bardzo wysokie lub bardzo wysokie). Zasadniczo implanty nieanatomiczne o niskim i średnim profilu zapewniają bardziej naturalny kształt piersi, ponieważ wytwarzają mniejszą objętość w górnym biegunie (górnej części) piersi i mają mniej okrągły kształt. Wysokoprofilowe nieanatomiczne implanty piersi zapewniają pełniejszy, zaokrąglony kształt piersi. Implanty o bardzo wysokim profilu prawie na pewno zapewnią pełny, okrągły kształt piersi. Implanty anatomiczne są kształtowane tak, aby uzyskać bardziej naturalny kształt piersi, a profil jest zwykle wybierany na podstawie indywidualnej anatomii i pożądanej objętości w cm3.

 

Zabiegi na blizny

Niezależnie od zabiegu, problemem mogą być blizny. Zapewnienie przestrzegania wszystkich instrukcji pooperacyjnych i stosowania leczenia blizn (jak tylko chirurg zaleci, że jest to bezpieczne) jest ważne, aby wspomóc gojenie i zapobiec tworzeniu się bliznowca (ciemniejsze, grubsze i szersze blizny) lub przerostu ( podniesiony) blizna. W związku z licznymi badaniami naukowymi, aby lepiej zrozumieć, jak wspierać proces gojenia, społeczność medyczna zgadza się, że nie ma jednego podejścia terapeutycznego, ale raczej skojarzone terapie blizn najlepiej poprawiają ostateczny wygląd blizny. CicaLux Energized Scar-Care to skojarzone urządzenie do terapii blizn inspirowane tymi badaniami i niezaspokojoną potrzebą.

Zagrożenia i komplikacje

Nie spiesz się, aby znaleźć swojego chirurga i pamiętaj, że każda operacja niesie ze sobą poważne ryzyko i komplikacje. Przed poddaniem się operacji chirurgicznej należy zasięgnąć specjalistycznej porady i wsparcia. Korzyści z najlepszych zabiegów chirurgicznych zostały dobrze zbadane i większość osób transpłciowych nie żałuje poddania się procedurom potwierdzania płci.

Sprawdź, czy Twój chirurg plastyczny jest wykwalifikowany i zarejestrowany w jednej z organizacji zawodowych na całym świecie.

 

 

 

CicaLux Energized Scar-Care

Wielokrotnie nagradzany wyrób medyczny przeznaczony do kompleksowego leczenia blizn pooperacyjnych
KUP TERAZ